זכויות יוצרים לאמנות קעקוע

קשה לזהות אמירה או שיטה מותאמת אישית יותר של תמיכה משותפת מאשר ניצול הגוף שלנו בתור קנבס, המסמן לצמיתות את העור. מקעקעים עשויים להוות כמה מהיצרנים הפוריים ביותר של יצירות אמנות. הקומפוזיציות המקועקעות של הלקוח שלהם נראות בצורה רחבה וברורה יותר מאשר עבודות שנעשו אולי כמעט בכל מדיום אחר. עם זאת, בתחום הקעקועים ניתנים רק לעתים רחוקות ניתוח מפורט או רציני של פעילות, כמו גם השפעות טכנולוגיות וסוציו-כלכליות נלוות.

נפנה בקצרה למאמר מניו זילנד. כפי שמקובל ביותר בכתבים מקוונים הקשורים לקעקועים, תוכן משמש לרוב ככלי פרסומת לתמונות יצירת דיו כתרגול ולאחר מכן מתובל בציטוטים מקומץ של אנשים שניתן ליצור קשר בקלות. [often just mainstream] אמנים. ההשלכות של עיצובי קעקועים המוגנים בזכויות יוצרים וצורות אמנות גוף קשורות, במיוחד עבודות קעקוע שהושלמו, ראויות לחקור בפירוט רב יותר:

"אמני קעקועים שקוראים לזכות לקבל זכויות יוצרים על היצירה שלהם | יש כלל לא כתוב בניו זילנד – אמני קעקועים הגונים לא מעתיקים עיצובים. כרגע חוק זכויות היוצרים 1994 נמצא בבדיקה, ואמנים מאחורי הדיו אומרים שחקיקה מחמירה יכולה להגן על עיצובי קעקועים מקוריים. מייסד בית הילידים, גורדון טוי, היה דוגל בהגנה על קעקועים. "הייתי רוצה לראות איזשהו שלטון על קעקוע מאורי וקעקוע פולינזי… יש כל כך הרבה ניצול." עיצובים מקוריים שוכפלו לעתים קרובות, לעתים קרובות בחו"ל בלי אפילו מדבר עם האמן הניו זילנדי, הוא אמר.

"עור הוא כנראה הדבר הקשה ביותר לזכויות יוצרים, כי כולם מעתיקים אותו." הבעלים של פסיפיק קעקוע, טים האנט, רצה שאמנים יכבדו את המשמעות של דפוסים וסמלים תרבותיים מאורי והפסיפיק. "כל אמן יכול לומר, אני יכול לעשות לך עיצוב שיש בו קורוס ונראה מאורי", אמר האנט.

"אבל אם אתה רוצה משהו אותנטי, תצטרך ללכת למקום אחר." מעבר לים, אמני קעקועים תובעים כאשר העיצובים שלהם מופיעים בתקשורת, כמו טלוויזיה. בשנת 2011, אמן קעקוע הפנים של מייק טייסון בהשראת המאורי תבע את האחים וורנר על תיאור של אמנות פנים דומה על דמות ב-The Hangover: Part II. אם חוק זכויות היוצרים יגן על תמונות תרבותיות, האנט היה מכבד את השינוי. "אני רוצה שאמני קעקועים נוספים יקומו ויגידו: 'אני לא יודע מספיק על זה, אני לא יודע את ההיסטוריה מאחורי זה, ואני לא יודע את ההקשר מאחורי זה'". מעבר לים, אמני קעקועים משכפלים תמונות ללא מחשבה שנייה.

ניו זילנד הייתה שונה, הוא אמר. "זה סוג של קוד שלא נאמר בניו זילנד שאתה פשוט לא עושה את זה". האנט האמין שללקוח יש את הקעקוע, לא האמן. הבעלים של Union Tattoo, קרייגי לי, הסכים שיש קוד התנהגות לא כתוב לא להעתיק קעקוע מותאם אישית. אמנים הגונים לא יעזו להרוויח כסף מעיצוב של מישהו אחר, אמר. פרופסור חבר באוניברסיטת אוקלנד, אלכס סימס, אמר כי מבחינה טכנית מה שמתרחש כעת בניו זילנד הוא כנראה הפרת זכויות יוצרים – תחת הדגל של יצירות אמנות. עם זאת, סימס הזהיר מפני אכיפה קפדנית של חוקי זכויות יוצרים על קעקועים, שיכולה לכלול הסרת קעקועים, מניעת הופעת הקעקועים בסרטים ופרסומות, או דרישה להסרת קעקועים מהמדיה החברתית". זה ייתן לבעל זכויות היוצרים את הכוח לשלוט בתמונות של אדם, וזה יהיה מאוד מדאיג ופשוט לא בסדר."

קעקוע מול אמנות

לשימוש בעולם הקעקועים, יש להבחין בין יצירות קעקוע מעוצבות או מיושמות בזכויות יוצרים. אנו פונים למתרגלים מקצועיים המקעקעים כאמצעי ההכנסה העיקרי שלהם בר-קיימא.

למקעקעים עשויים להיות תמונות מרובות ותוכן מדיה אחר שטרם הוחל, כגון עיצובים, קומפוזיציות, סקיצות או יצירות אמנות מותאמות אישית. כמו ייצוגים של צורות אמנות מסורתיות שונות, קל יחסית להקליט אותם, כמו גם להעלות אותם המאפשרים ייחוס דיגיטלי ברור של בעלות על זכויות יוצרים.

בנפרד, כפי שהם לובשים על ידי לקוחות, למקעקעים יש בדרך כלל תיקים של חלקים מקועקעים. שימוש בקנבס תלת מימדי מציג מורכבות לזיהוי דיגיטלי אוטומטי. בתוכנות רבות למעקב אחר זכויות יוצרים של תמונות, מיקום לבד יכול להפיל לחלוטין את טכניקות החקירה. אמנם מסדי נתונים להעלאת תמונות באינסטגרם ומסדי נתונים חלופיים מציעים צורה כלשהי של אימות עם חותמת זמן, אך עקב מבנים הניתנים לעריכה באופן גלוי יחסית, ייחוס המקור והבעלות שלאחר מכן עלול להתדלדל. בין אם יצירות האמנות של המקעקע מתועדות על עור או סוג אחר של קנבס היא ההבחנה המעשית הראשונה.

אמן מול טכנאי

על מנת ששיקולי זכויות יוצרים ייבדקו כראוי, קיבוץ משמש כקטגוריות התחלתיות ספציפיות לתעשיית הקעקועים. בצד אחד של הספקטרום היצירתי של צורת אמנות הקעקוע ישנם אותם אמני קעקוע המיישמים רק את הסגנון והטכניקות שלהם.

מוותרים על הרהורים על האופן שבו הסגנונות והאסתטיקה של אמן הקעקועים נגזרו או קיבלו השראה, יצירותיו של אמן הקעקועים ניתנות לזיהוי עצמאי כ"היותן שלהם". במובן מסוים, למקעקע יש מונופול סגנוני.

באופן פרופורציונלי עם מדיומים יצירתיים אחרים, למקעקע יש חזון, ידע ו/או מומחיות מסוימים שאולי לא ניתן להחליף בקלות או על ידי מישהו אחר. לכן ניתן לסווג את המקעקע כמי שעוסק במלאכת הקעקוע כדי לשדר סגנון ייחודי או לקדם המשך של אסתטיקה או טכניקה אחת.

לטכנאי קעקועים עשויים להיות תיקים שונים של עבודות שהושלמו, מקועקעות. אמנם לא ניתן לשכפל במדויק את הקעקועים בתיקים כאלה, אך תכונות איכות ייחודיות כאלה נובעות בעיקר מהצבה על קנבס מותאם אישית, כלומר על אדם בודד לחלוטין. התוצאה המגובשת היא בהתאמה אישית ולא הבידוד של קומפוזיציה. כמו כן, עבודה מקועקעת כזו נוצרת בפרופורציות ספציפיות, לעתים קרובות שאינן ניתנות לשחזור. הקעקוע המתקבל אכן עשוי להיות משוכפל נאמנה על ידי כל מספר של טכנאי קעקועים אחרים, אם כי על קנבס בלעדי אחר.

וכפרופורציונלי לטכנאים מוסמכים בכל תחום, ניתן להחליף טכנאי קעקועים ללא הפסד מובנה או ירידה בתוצאות. טכנאי הוא המקעקע המסוגל מבחינה פיזית וטכנית ליישם קטגוריות של קעקועים אך עשוי לעשות זאת ללא הבחנה ביחס לסגנון בודד, גודל, טכניקה, אסתטיקה ו/או עיצוב. יכולת ולא טמפרמנט או חזון אומנותי כאן הוא הגורם המגביל.

מסורת מול טכניקה

אפשר לחשוב על אמני קעקועים [as just two examples from millions] אונדרש מעביר אסתטיקה ייחודית להוריושי השלישי ביפן ממשיך את האמנות העשירה מבחינה תרבותית של טבורי. שניהם בסמכות השיפוט של אמן הקעקועים בלבד, תיחום של יצירות ייחודיות המוגנות בזכויות יוצרים, בניגוד לרפרודוקציות של איקונוגרפיה מסורתית, מהווה הפרדה ראויה לציון נוספת.

כמו כל תצורה במדיומים המיינסטרים הקלאסיים יותר כמו ציור, דיכוטומיה כזו היא לא לקבוע שאמנות הקעקועים עצמה בהכרח לא נופלת בצורה מסודרת על צד אחד. כמו בכל עיסוק אמנותי, מקורות השראה כמו גם מסקנות המוצדקות סובייקטיבית לפיהן אותן יצירות המתויגות כ'הומאז' על ידי אחדים או 'גניבה' לאחרים נותרו להכשיר אובייקטיבית בכל דרך שהיא. כפי שנאמר לעתים קרובות, אמנים טובים מעתיקים – אמנים גדולים גונבים. במונחים מעשיים, למרות שאמן הקעקועים המייצר יצירות בהשראה מסורתית עשוי למנוע באופן אוטומטי והגיוני מרישום זכויות יוצרים של אמנות מקועקעת מחוץ לקנבס האנושי.

זכויות יוצרים לעומת תביעות

ייתכן שיש מטרה כפולה של רישום זכויות יוצרים. ראשית, זה מתפקד כהכרה מאומתת חיצונית, על ידי צד שלישי, של מחבר בהתאמה אישית או מיוחסת. כזה מוסיף אמינות, משקל ו/או סמכות לתוכן. לא פחות מכך לעתים קרובות השאילת חומר לתמחור המכירות.

שנית, מטרת החזקת רישום בעלות על זכויות יוצרים יכולה להיות הכנה להליכי קטלוג בעת פתיחת הגנות משפטיות רשמיות. בכל זאת, הליכים אלה מחייבים את המפר/ים להיות מזוהים, מעורבים בהם, סרבו לכבד את הרישום ולאחר מכן יורשעו בהצלחה באופן המוגבלת על ידי בית המשפט החלים הגיאוגרפית שלהם. כימות השכר שניתן לקבל תלוי בזיהוי המדויק של המפר, בשימוש המתועד של התוכן בבעלותו, בהגדרת האשמה באמצעות תגובה ובהשלכות משפטיות שניתן להשיג, כפי שנקבעות בחלקן לפי המיקום הפיזי. כל הגורמים בולטים ומסבכים.

הכרה מול הגנה

זה נמצא כמקובל עבור מקעקע להשתמש בעיצובים או אפילו השלים חלקי תיק מקועקעים של אחר. בעוד שחלק גדול מיצירות הקעקועים המוסמכות ניתנות לחיפוש מקוון, נפחים גדולים נגישים דרך מקורות שונים שובר ניסיונות לנקודה אחת [i.e. one tattooist's] זיכוי. שימוש אסור או לא מורשה בעבודות מקועקעות עשוי להיות רק בתיקי תיקים מודפסים או לא מקוונים, כמו אלה המוצגים לקהל לקוחות הסטודיו. קעקועים משמשים לעתים קרובות כצורת אמנות שנחקקה באופן אישי ובפרטיות.

תצוגה מקוונת ובכך בעצם 'רישום' פומבי של יצירות מקועקעות עשויות אפוא לא להתקיים בכוונה. הלובש שלה יכול היה לבקש זאת.

גורמים אלו מתורגמים ליכולת של טכנאי קעקועים, המתמודדים ישירות עם לקוחות בודדים, להיות ליברלים למדי בהצהרות על עבודות שהושלמו, כמו גם, בהרחבה, טענה לניסיון או מומחיות בקעקועים.

באופן מעשי, המניעים או הדחף לרישום בעלות על זכויות יוצרים של יצירות קעקועים חלים באופן רחב יותר על המקעקע ואולי רק כצורת רישום של תיקי עבודות שהושלמו לטכנאי. בעוד ששכר בר השגה או פעולות ענישה נגד מפרי בעלות על זכויות יוצרים רחוקים מלהיות ניתנים לחיזוי אוניברסלית, התמקדות בהחתמת זמן דיגיטלית הן של יצירות קעקועים והן על תיקי עבודות באמצעות אימות בלוקצ'יין היא הצעד הראשון לקראת הבטחות של מקוריות. עם זאת בשימוש ליוצר יש כעת ביסוס הבעלות בלתי משתנה, מקור יחיד.

בדומה ליכולת המבוזרת של הטכנולוגיה, יכולת הקצאה מחדש של אמון למקורות בודדים, בניגוד ל'רכזות', שווה פוטנציאל לכניסה לסטנדרט חדש של אימות עבודה. זה משמעותי מאוד עבור הלקוח בבחירת התהליך. עבור אמני קעקועים ההשפעות והיתרונות של בעלות על זכויות יוצרים באמצעות בלוקצ'יין הם גם משמעותיים.

מאמר שהוזכר לעיל: 28 במאי 2018, אמבר-לי וולף על דברים


Source by Charles Anderson

About admin

Check Also

יש לך קעקוע? אתה עלול להיות בסיכון לסרטן

האם יש לך כרגע קעקוע או שוקל לעשות? אז כדאי לקרוא על ההשפעות של השגת …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Recent Comments