טיפול בצלקות בעזרת דפי ג'ל על בסיס סיליקון או גליצרין

יריעות ג'ל מבוססות סיליקון או גליצרין נמצאות בשימוש על ידי אנשי מקצוע רפואיים כבר כמעט 30 שנה כדי למנוע היווצרות של צלקות היפרטרופיות או קלואידיות בעקבות פציעה או ניתוח, וכדי להקטין את גודל הצלקות הקיימות. מוצר זה בדרך כלל דביק בעצמו בצד הסיליקון או הגליצרין, והשכבה החיצונית עשויה מבד או סרט שקוף לא דביק. המנגנון הספציפי שמביא לכך שדפי ג'ל אלו עוזרים למנוע ולהקטין את גודלן של צלקות היפרטרופיות וקלואידיות לא זוהה, אולם המחקרים נמשכים. בעוד שדפי ג'ל סיליקון או גליצרין עשויים להיות יעילים על כל פצע או צלקת, הם הוכחו כיעילים ביותר על צלקות היפרטרופיות וקלואידיות.

צלקות היפרטרופיות

צלקות היפרטרופיות מתרחשות כאשר הגוף מייצר עודף קולגן במקום של פציעה או פצע. עודף קולגן גורם לצלקת לעלות מעל העור שמסביב, אך צלקות היפרטרופיות מוגבלות בתוך קצוות הפצע הקיים, כך שהן נראות בדרך כלל כמו גוש ורוד או אדום מורם. צלקות היפרטרופיות נוצרות בדרך כלל תוך 4 עד 8 שבועות לאחר סגירת פציעה או פצע.

צלקות קלואיד

צלקות קלואיד הן בעצם צלקות היפרטרופיות 'אגרסיביות' הצומחות מחוץ לקצוות הפצע הקיים. צלקות קלואידיות כולן היפרטרופיות, כלומר הן תוצאה של היווצרות יתר של קולגן, אך לא כל צלקת היפרטרופית תצמח מעבר לגבולות הפצע ותהפוך לצלקת קלואידית. כל אחד יכול לחוות צלקות קלואידיות, אך הן מתרחשות לרוב אצל אנשים בעלי עור כהה יותר.

גם צלקות היפרטרופיות וגם צלקות קלואידיות יכולות להיגרם מחתכים כירורגיים, פציעות, אקנה ואפילו פירסינג בגוף. מכיוון שצלקות היפרטרופיות או קלואידיות נגרמות מעודף קולגן, הן כמעט אינן מזיקות. הם אינם סרטניים, אך הם יכולים לגרום לתחושות של מודעות עצמית, במיוחד אם הם נמצאים על הפנים או באזורים אחרים שאינם מכוסים בבגדים. בנוסף, הם יכולים להיות כואבים, לגרד ולהישאר רגישים למגע.

בעוד שהסיבות הספציפיות לכך שציפוי ג'ל סיליקון או גליצרין יעיל למניעה או הפחתת צלקות עדיין לא ברורות, קיימות תיאוריות שונות לגבי השימוש בהן. תיאוריות אלו מתמקדות בטמפרטורה, לחץ, חמצן, הידרציה והסיליקון או הגליצרין עצמם. חלק מהנתונים לא היו עקביים. לדוגמה, מחקרים הראו עלייה הן בטמפרטורה והן בלחץ סביב פצע או צלקת מתחת ליריעת ג'ל, אחרים לא מראים עלייה ניכרת בטמפרטורה או בלחץ, ואחרים מראים עלייה בטמפרטורה, אך ללא עלייה בלחץ או סגן. להיפך. יריעות סיליקון וגליצרין חדירות לגז, כך שחמצן יכול להגיע לעור ולשפר את ריפוי הפצעים, אך טיפולי צלקת רבים אחרים מאפשרים לחמצן לעבור לעור. יריעת הג'ל עשויה להחזיק את הלחות בעור זמן רב יותר, ולחות ממושכת נחשבת לסיבה הפוטנציאלית של מניעת או הפחתת צלקות.

לבסוף, אולי הסיליקון או הגליצרין עצמם מעוררים פעילות תאית מוגברת, או משמשים ברמה המולקולרית כדי להאיץ את הריפוי. לא משנה מה הסיבות הספציפיות ליעילות של יריעות סיליקון או ג'ל על צלקות, הוכח שדפי ג'ל יעילים יותר מסיליקון או גליצרין ג'ל או שמן בלבד, מה שגורם לרבים להאמין שהתוצאות של יריעות ג'ל הן שילוב כלשהו. של חלק מהגורמים המפורטים לעיל או כולם.

למרות חוסר הבנה ברורה של הפרטים, היעילות של יריעות סיליקון או גליצרין במניעה והפחתה של צלקות היפרטרופיות וקלואידיות נתמכת על ידי מספר מחקרים קליניים, ומחקרים קליניים מבוקרים יותר בוצעו על טיפול בצלקות באמצעות סיליקון או דפי ג'ל גליצרין כמעט מכל טיפול אחר.


Source by Robert T Blair

About admin

Check Also

טבעות בטן בטוחות יותר מתמיד

טבעות בטן הן כבר לא אחד הפירסינג המסוכנים ביותר שיש. טבעות בטן הרוויחו הכי הרבה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Recent Comments