תכשיטים באיכות ירושה (חלק 1)

מה הופך תכשיט לראוי להיקרא "איכות ירושה" ומה הכוונה במונח? במילים פשוטות, תכשיטי ירושה מוכרים כתכשיטים שעוברים לאורך דורות, כאשר תכשיט "איכות ירושה" עשוי או לא יכול לעבור הלאה, אך מציג כמה איכויות עקרוניות שיש לצפות מתכשיטים שנועדו לעמוד לאורך שנים רבות של לִלבּוֹשׁ. פריט באיכות ירושה מתואר בצורה הטובה ביותר כתכשיט יוקרתי המציג חומרים איכותיים, אומנות מדויקת ובנייה מוצקה. תכשיטי הירושה היקרים ביותר מציגים גם עיצוב ייחודי, יחס מיוחד וערך סנטימנטלי. מאמר זה בן שני חלקים יעזור לקוראים להבחין בין חלקים יקרי ערך שנועדו להיות מוערכים לכל החיים לבין חלקים פחות יקרים.

חומרים איכותיים

המאפיין הברור ביותר של תכשיטים באיכות ירושה הוא שהם בנויים מחומרים איכותיים. חומרים כאלה עשויים לכלול, בין השאר, זהב עתיר קראט, כסף משובח וכסף סטרלינג, פלטינה, אבנים יקרות וחצי יקרות ואבני חן אורגניות.

המתכות היקרות זהב, כסף ופלטינה, מוערכות בזכות הנדירות והיופי שלהן. למרות שהן ניתנות לגיבוש, מתכות אלו עמידות להפליא בפני קורוזיה, מה שהופך אותן לנחשקות מאוד לייצור תכשיטים.

זהב טהור נמדד כ-24 קראט ובדרך כלל נחשב רך מכדי לענוד אותו כתכשיט, לכן נהוג לסגג אותו עם מתכות אחרות כמו נחושת, כסף וטיטניום כדי לחזק אותו. התוצאה היא זהב במגוון קרטים וגוונים, ובדרך כלל ככל שתכולת הזהב גבוהה יותר כך היצירה נחשבת ליקרה יותר. בארה"ב, זהב 14 קראט הוא השולט. באירופה, 18 קראט נפוץ ביותר, ובחלקים באסיה ובמזרח התיכון זהב 22 או 24 קראט הוא הסטנדרט. על תכשיטים יוקרתיים, תכולת הקראט מוטבעת בדרך כלל על התכשיט.

כסף הוא הנפוץ ביותר מבין כל המתכות היקרות, וכאשר ניתן פוליש גבוה, התכונות הרפלקטיביות שלו הן ללא תחרות. היא הייתה אולי המתכת היקרה המבוקשת ביותר לאורך הדורות, ככל הנראה בשל העמידות שלה בשילוב עם היופי שלה. אחד הסודות של הכסף הוא שהוא מחמיא בקלות לכל גווני העור. למרות שהוא עמיד יותר מזהב טהור, כמו זהב, כסף טהור בפני עצמו הוא רך מכדי ללבוש אותו כתכשיט. כסף סטרלינג הוא סגסוגת של 92.5 אחוז כסף ו-7.5 אחוז נחושת. שילוב זה מחזק את הכסף תוך שמירה על תכונות המתכת היקרה שלו.

הפופולריות של פלטינה כתכשיט יוקרתי החלה לפני יותר מ-2,000 שנה בתרבויות הודו של דרום אמריקה, ובדומה לכסף, הוא מוערך בזכות צבעו המשקף במיוחד. עוד תכונה מגדירה של פלטינה היא העמידות שלה, שאין להתגבר עליה מכל המתכות היקרות האחרות. אפילו הסגנונות העדינים ביותר המעוצבים עם פלטינה שומרים על צורתם לצמיתות; זה מאפשר לאמני תכשיטים חופש יצירתי נרחב בעת יצירת יצירות מורכבות. רוב תכשיטי הפלטינה מיוצרים עם לפחות 85 אחוז פלטינה טהורה. פלדיום, רותניום ואירידיום, שהם גם בני משפחת הפלטינה, מסוגגים לעתים קרובות עם פלטינה כדי לשפר את הברק והעמידות שלה.

מלבד מתכת, תכשיטים באיכות ירושה יכולים להכיל מגוון של אבנים משובצות במיומנות וחומרים אורגניים. חומרים אלה יכולים לנוע בין היקרים והנדירים מאוד לבין היקרים למחצה והצבעוניים המשגעים. מה שהכי חשוב הוא עד כמה החומרים הללו משולבים בעיצוב הכולל ובאופן מאובטח הם משולבים ביצירה. רק בגלל שיהלום 5 קראט מוטבע לטבעת זהב 18 קראט לא אומר שהוא מתאים כאיכות ירושה.

אבני חן יקרות כמו יהלומים, אמרלדים, אבני אודם ואבני ספיר מייצגות אבנים יקרות. למרות שיהלומים נהנים מהכרה מיידית כיהלומים נדירים ויקרים, ספיר תיאורטית נדירים פי ארבעה מיהלומים. הספירים עמידים מאוד, שניים רק ליהלומים בקשיותם ולעתים מגיעים בצבעים נדירים יותר מכחול, הנקראים "פאנסיות" או "צבעי מסיבות. האזמרגדים היקרים על ידי האינקה והאצטקים העתיקים, הם האבן היקרה היקרה ביותר בעולם – במשקל הברקת הקולומביאנית היא בין היפות בעולם, מוערכות בזכות הירוק הבתולי והבלתי מדולל שלהן. ברק אדום עמוק להפליא הוא החתימה של האודם המדהים, כאשר הטובים והנדירים ביותר מכונה "דם יונים" בשל צבעם האדום העז שאין דומה לו.

אבנים חצי יקרות בהגדרה הן בשפע יותר מקרוביהן במחיר הגבוה יותר ומוערכות בעיקר בשל היופי שלהן. דוגמאות לאבנים חצי יקרות כוללות טורקיז, אמטיסט, אבן דם, זרקוניה, נופך, אוניקס ואופל. למרות שהאלמוגים והפנינים אינם אבנים טכנית, הם נחשבים גם יקרים למחצה.

חומרים אחרים הנחשבים חצי יקרים כוללים ענבר, שנהב, מאובנים ועצים אקזוטיים. חומרים אלו מכונים לעתים קרובות "אבני חן אורגניות" ומציגים טיפול ייחודי ויוצא דופן לתכשיטים מובחנים. ענבר הוא מוהל עץ אורן מאובן, שרובו מגיע מהמדינות הבלטיות של מזרח אירופה וברית המועצות לשעבר.

שנהב יכול להגיע ממגוון של בעלי חיים כולל ממותות פרהיסטוריות, אבל במשך מאות שנים שנהב פילים היה היקר ביותר. במאמץ לשמר מינים שנשמדו על ידי סחר בשנהב, חוקקו איסורים בינלאומיים על שנהב שהפכו את זה לעבירה פלילית לשחוט בעל חיים רק בגלל החטים שלו. כמובן שמאגרי שנהב שנלקחו לפני תחילת האיסורים ברחבי העולם עדיין קיימים, זה מכונה "שנהב טרום איסור" ולמרות שהשימוש בו חוקי, תכשיטנים רבים מוקפדים בוחרים להשתמש בחלופות שנהב במקום זאת. חלופה אחת כזו היא הפרי הקשה של דקל אגוז השנהב, שיש לו דמיון יוצא דופן לשנהב יונקים.

בחלק השני של מאמר זה נבחן את החשיבות של אומנות ברמה גבוהה, ערך סנטימנטלי והטיפול הראוי ביצירה יקרת ערך.


Source by S. C. Versillee

About admin

Check Also

היתרונות והחסרונות של אבזמי תכשיטים מגנטיים

יש הרבה סוגים שונים של אבזם תכשיטים זמינים לקנות אם אתה מייצר תכשיטים משלך. סוג …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Recent Comments