תכשיטי חרפושית מצריים – סמליות והיסטוריה

חיפושית החרפושית הייתה מוטיב סמלי בתכשיטים מצריים במשך אלפי שנים. החרפושית היא סמל להתחדשות ולידה מחדש, לפיכך חשבו שתכשיטי חרפושית מביאים הגנה, מזל וחיוניות לענוד. חיילים מצרים קיבלו חרפושות לפני שיצאו לקרב. נשים קיבלו חרפושות לפוריות. חרוזי חרפושית ועיצובים עוצבו בדרך כלל לצמידים, תליונים וטבעות.

תכשיטי חרפושית נעשו ממגוון רחב של אבנים וחומרים. ארכיאולוגים מצאו דוגמאות של חרוזי חרפושית וחפצים עשויים מחימר, אבן סבון, בזלת ירוקה, זכוכית, עצם, מתכות יקרות, עץ, אבני חן יקרות למחצה וסוגים רבים אחרים של אבן. הצבעים של החרפושות היו סמליים ולכן אבן פשוטה זכתה לעתים קרובות לזוג או אמייל בצבעים בהירים. הצבעים הנפוצים ביותר שנמצאו בתכשיטי חרפושית עם אמייל היו ירוק (המסמל חיים חדשים), כחול (לשמיים ולנהר הנילוס), ואדום (עבור השמש). בנוסף לאמייל, נעשה שימוש באבני חן חצי יקרות בצבעים בהירים בייצור תכשיטי חרפושית כולל לאפיס לזולי, אמטיסט, קרנליאן, אגת, ג'ספר, אוניקס וטורקיז. כיום, תכשיטי חרפושית עדיין עשויים מאבני חן, מחומרי אמייל ומתכות יקרות.

הסמליות בתכשיטי חרפושית נובעת בעיקר מהקשר שלה לאל המצרי של השמש העולה, חפרי. סוג אחד של חרפושית, ה"חרפושית הקדושה" או חיפושית הזבל, מטיל את ביציה בכדור גללים אותו היא מגלגלת לאורך האדמה ולבסוף לתוך חור שבו בוקעות הביצים וממנו יוצאות חיפושיות חדשות. חרפושית זו נתפסה כייצוג הארצי של חפרי בכך שהאמינו שהאל הזה מגלגל את השמש על פני השמים בכל יום, ובכך מחדש את החיים. החרפושית קשורה גם לאסטרולוגיה ואולי קדמה לסרטן כסמל שאנו מכירים כסרטן.

חרפושות שימשו גם במצרים העתיקה להגנה בחיים שלאחר המוות. "חרפושי לב" גדולים עם כתובות חרטומים בצד התחתון, הונחו על חזהו של הנפטר בקבר. הם נמצאו גם במקום הלב בגופות חנוטה. האמינו כי חרפושי הלב הללו מגנים על המתים בפסק הדין הסופי. המפורסם שבהם היה חזה או חרפושית "חזה" שנמצאה בתבאי בקברו של המלך תותנקאמן. כיום, חרפושי לב מוערכים למטרות נוי, ורבים עדיין נושאים הירוגליפים וגילופים סמליים בצד התחתון.

מכיוון שההיסטוריה והאמנות המצרית נלמדות עד היום, הקסם מהחרפושית נמשך. תכשיטים ותפאורה של חרפושית עדיין מיוצרים במצרים ועל ידי אומנים ברחבי העולם.


Source by Susan Jensen

About admin

Check Also

תכשיטים קלים: תכשיטים מבוקשים על ידי נשים מודרניות

בזמן שאנחנו מדפדפים את דפי ההיסטוריה, אנחנו מגלים שיותר טוב עקבו אחרי ההתלבשות לחתונות. נשים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Recent Comments