תכשיטי כסף טיבטים – מקור והיסטוריה של תכשיטים טיבטיים

המחקר האחרון שנערך על ידי האגודה הלאומית לג'יאוגרפיק בארה"ב הזכיר את העובדה ששריד תכשיטי הכסף הטיבטי הקדום ביותר הוא למעשה יותר מ-30,000 שנים. כשמדובר בטיבטים עתיקים, 925 קישוטי כסף אולי לא היו רק לקישוט, הם במקרה השתקפות של זהות אתנית ובנוסף לסמן דרג. לאחר מכן, בהחלט ניתן לייחס את תחילתם של תכשיטי כסף סטרלינג בעבודת יד לטיבט.

המצרים הראשונים זיהו כסף בעידן הברונזה; נראה גם שהוא קשור בירח. בדרך כלל הגמישות יחד עם תכונות זוהרות של כסף נחשבות לה מאוד בתרבויות המוקדמות של המזרח הסמוך. גם הילידים האמריקאים מצאו כסף סטרלינג בתוך הרי האנדים של דרום אמריקה בדיוק היכן שהאנשים ירשו את המוניטין המלכותי. מאוחר יותר הכובשים הספרדים נהנו רבות מעסקאות הכסף של 925. משנת 5000 לפני הספירה, כריית כסף התרחבה ברחבי אירופה, יחד עם יוון וספרד שהובילו את הדרך. בגלל קיומו הגבוה של רכיב עופרת בעפרות כסף (שלמרבה הצער מזיק לאדם), כורי כסף סבלו ממקרי מוות אין ספור. זה כנראה היה בולט ביותר במאה העשרים כאשר נמצאה טכניקת מיצוי כסף בטוחה יותר. מתכת כסף הוגדרה במקביל כאלוהית יחד עם זהב בספר בראשית הנוצרי. להיפך, בעידן הקדום הזה, כסף נצפה כסחורה בלבד. נראה היה שרק במהלך המאה ה-1 לספירה, בעוד בתקופה הרומית, צצו עיטורי כסף בתרבות המערבית. בחלוף הזמן, תכשיטי כסף 925 במערב הפכו לסימן מסחרי של הערכה וקסם. אסימוני אהבה כסופים כמו גם תליון היו מפורסמים מאוד בקרב המתיישבים האמריקאים הקודמים. בלא מעט מצבים שימשו חרוזי כסף גם כמטבע.

בעוד שבאורח החיים הבודהיסטי המזרחי של הרי ההימלאיה, כסף סטרלינג 925 התפתח כתמצית של רוחניות שנשארה עד היום. כתבי הקודש וגם חריטות סמליות אלוהיות עליהם הם התגלמות של הערכה דומה בין הבודהיזם הטיבטי לבין תכשיטי כסף סטרלינג בעבודת יד.

עדויות ישנות מראות שבמהלך שנות ימי הביניים, נפאל נהגה לייצא מטבעות כסף סטרלינג לטיבט. מטבעות כסף סטרלינג נפאליים המשיכו להיות בתנועה רשמית בשוק הטיבטי עד אמצע המאה ה-19. בטוח להניח את העובדה שתרבות היצירה של תכשיטי כסף טיבטיים החלה גם על ידי אומנים נפאלים.

תעשיית תכשיטי הכסף הטיבטית העכשווית בעבודת יד עכשווית כיום היא בדרך כלל מעלה על ידי צורפי הכסף של נפאל, שצאצאים ממוצא ארוך ורצוף של אמנים בודהיסטים שהתרחקו מהודו מיד לאחר החדירה המוסלמית. הדמיה חסרת תקדים שלהם בתוספת הנוחות מודגמת אפילו על ידי מנזרים טיבטיים מכובדים. יתרה מזאת, למעשה, אין כמעט שאילתה שנדמה שיצירות אמנות של תכשיטי כסף סטרלינג טיבטי בעבודת יד ניגשו לעידן זהב, ונפאל לוקחת את הדרך.


Source by Amogh Shakya

About admin

Check Also

תכשיטים קלים: תכשיטים מבוקשים על ידי נשים מודרניות

בזמן שאנחנו מדפדפים את דפי ההיסטוריה, אנחנו מגלים שיותר טוב עקבו אחרי ההתלבשות לחתונות. נשים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Recent Comments